borusan limanı

2011 Haberleri

ANADOLU'DAN GELEN MÜTEVAZI BİR RİCA BORUSAN LOJİSTİK’İ HAREKETE GEÇİRDİ!

Mardin Atmaca Köyü İlköğretim Okulu Baştan Aşağı Yenilendi.

Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Atmaca Köyü İlköğretim Okulu'nu sahiplenen Borusan Lojistik, okulun tüm ihtiyaçlarını karşıladı. Okul binasının, öğretmen lojmanının ve okul bahçesinin bir kısmında tadilat yapılırken, büyük bir kısmı ise yeniden inşa edildi. Okuldaki inşaat çalışmalarının yanı sıra öğrencilerin bir yıllık tüm kişisel ve eğitim ihtiyaçlarını da okulların açıldığı hafta öğrencilere ulaştıran Borusan Lojistik'in çalışmaları sayesinde Atmaca Köyü İlköğretim Okulu öğrencileri yeni eğitim - öğretim yılına yenilenmiş bir binada, yepyeni malzemelerle başladı.

Sosyal sorumluluk alanında önemli çalışmalar yapan Borusan Lojistik, Anadolu'dan gelen bir köy öğretmeninin samimi küçük bir yardım dileğine kulak verdi ve o kadar önemsedi ki Mardin'in Kızıltepe ilçesine bağlı Atmaca Köyü İlköğretim Okulu'nun tüm sorunlarını sahiplendi. Şirket, bu yılbaşında göndereceği yeni yıl promosyon malzemeleri bütçesini Atmaca Köyü İlköğretim Okulu için ayırarak okulun ve öğrencilerinin tüm ihtiyaçlarını karşıladı.

Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç konuyla ilgili şunları söyledi:

"Atmaca Köyü İlköğretim Okulu'nun durumunu gördüğümüzde oldukça duygulandık. Hep birlikte, bir kaç eksik malzemeyi karşılamakla kalmayıp, okulu yenilemeye karar verdik. Bugüne kadar gitmemiştik, görmemiştik, bilmiyorduk. Ama şimdi biliyoruz ve Atmaca Köyü İlköğretim Okulu artık bizim okulumuz oldu. Biz artık bu okulun bugününden ve geleceğinden sorumluyuz.

Tadilat ve inşaat çalışmalarını öğretim yılı başlamadan tamamladık ve öğrencilerin ihtiyacı olan her çeşit malzemeyi çocuklarımıza ulaştırdık. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın sorunları karşısındaki hassasiyetimiz çok büyük. Bu hassasiyeti paylaşan çalışanlarımızla birlikte Atmaca Köyü İlköğretim Okulu öğrencilerine desteğimiz devam edecek."

Her şey fotokopi makinesi isteğiyle başladı

Borusan Lojistik, Atmaca Köyü İlköğretim Okulu'nu çalışanlarından birinin dayısı olan Veli Öğretmen'in mektubuyla tanıdı. Veli Öğretmen, çocukların pek çoğunun kitapları bulunmadığını, fotokopi makinesi de olmadığı için öğrencilere not dağıtmakta zorluk çektiklerini belirtti. Kendisinin haftada bir gün ilçeye inerek, kendi imkânları ile fotokopi çektirdiğini anlattı. Veli öğretmenin ricası bir fotokopi makinesiydi… Gördükleri ve duydukları karşısında kayıtsız kalamayan Borusan Lojistik, 4 sınıf ve 2 dersliği bulunan okula sadece bir fotokopi makinesi sağlamakla kalmayıp, tüm ihtiyaçlarını karşılamayı üstlendi.

Okul, baştan aşağı yenilendi

1 Eylül'de başlayan tadilatlar kapsamında dersliklerin çatı izolasyonu sağlandı. Tavan ve duvarlar tamir edilerek boyandı; dış çevre duvarı, tören sahası ve oyun sahası yapıldı. Eskiden haftada sadece iki gün su verilebilen Atmaca Köyü İlköğretim Okulu'nun artık bir su deposu ve sürekli akan muslukları oldu. Su hatlarının yenilenmesinin yanı sıra öğrenci ve öğretmen tuvaletleri de yapıldı. Dersliklerin yer kaplamaları yenilendi, öğretmen lojmanı ve kütüphane düzenlendi. Öğrencilerin ısınabilmeleri için de sınıflara klimalar takıldı.

Öğrencilerin kitap, mont gibi ihtiyaçları karşılandı

Borusan Lojistik'in Atmaca Köyü İlköğretim Okulu'na yardım çalışmalarına şirket çalışanları da önemli ölçüde destek oldu.

Borusan Lojistik çalışanları öğrencilerin giyim, temizlik, kırtasiye, oyuncak ihtiyaçlarını karşılamak için seferber oldu ve ürünlerin satın alınması için bağış yaptı. Ayrıca İlköğretim çağına uygun ikinci el kitaplar ve anaokulu öğrencileri için oyuncak bağışları toplandı.

Borusan Lojistik'in sosyal sorumluluk çalışmaları devam ediyor

Topluma değer katmaya büyük önem veren Borusan Lojistik, eğitime ve çevreye yönelik sosyal sorumluluk çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, çocukların eğitimini ve gelişimini destekleyen 'Oku - Düşün - Paylaş', 'Meraklı Kitaplar', 'Oyuncağını Paylaş', 'Kültür Karıncaları', 'Paylaşmayı Seven Parmak Kaldırsın' ve 'İzmit Şehir Yüzbaşı Ali Rıza Sadık İlköğretim Okulu'na Kitap Yardımı Kampanyası' gibi projelerde yer alıyor. Bu projelerle çocuklara kitap ve oyuncak sağlanıyor, okumayı sevmeleri, kültür ve tarih konularında bilgi edinmeleri hedefleniyor.

Borusan Lojistik çevre alanında ise çevreyi koruma bilincini artıran, çevreye katkıda bulunan çalışmalar yapıyor. Bunlar arasında 2015'e kadar 1 milyon ağacın dikileceği '7 Ağaç Ormanları' başlıklı kapsamlı projenin yanı sıra, 'Giysiler Bez Olmasın, Umutlar Yok Olmasın', 'Çöpçü Balıkları', 'Meşe Palamudu Toplama', Çevreci Penguenler' gibi çok farklı alanlardaki çevre koruma ve duyarlılığı artırma projeleri de hayata geçiriliyor.

Bunlara ek olarak gönüllü Borusan Lojistik çalışanları Lösemili Çocuklar Vakfı'nın (LÖSEV) yanı sıra çevredeki okullara da yardımda bulunuyor. Van Depremi sonrasında tüm kişi ve kurumların yardımlarını depremzedelere ücretsiz ulaştıran Borusan Lojistik, bu kampanyasını bir ayı aşkın bir süre boyunca devamettirerek Van’daki yaraların sarılmasına katkıda bulundu.

BORUSAN LOJİSTİK'TEN 1 MİLYON AĞAÇLIK ÇEVRE KAMPANYASI

BORUSAN LOJİSTİK, ÇEKÜL İLE 1 MİLYON AĞAÇ DİKİMİNİ HEDEFLEYEN '7 AĞAÇ ORMANLARI' PROGRAM PROTOKOLÜNÜ İMZALADI. 2015 YILINA KADAR DEVAM EDECEK AĞAÇ DİKİMİ KAMPANYASI İZMİR’İN ÖDEMİŞ VE MARDİN’İN KIZILTEPE İLÇESİNDE AĞAÇLANDIRMA ÇALIŞMALARI İLE BAŞLAYACAK.

Borusan Lojistik, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) ile '7 Ağaç Ormanları' programı kapsamında bir protokol imzaladı. Protokolün imza törenine, ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Tamer Müftüoğlu ve Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç katıldı.

Borusan Lojistik, 2015 yılının sonu itibariyle Türkiye'nin çeşitli illerinde, ÇEKÜL Vakfı’nın 1991 yılından bu yana sürdürdüğü ‘7 Ağaç Ormanları’ programı kapsamında toplam 1.000.000 ağaçlık bir orman oluşumuna ön ayak olacak. Bir başka deyişle kampanya sonunda, toplam 1.000 futbol sahası büyüklüğündeki alan ağaçlandırılmış olacak. Program kapsamında ilk etapta İzmir Ödemiş'te ve Mardin Kızıltepe’de ÇEKÜL tarafından belirlenen iki farklı bölge ağaçlandırılacak. Dikim mevsiminin sonbahar olması nedeniyle çalışma Eylül ayı itibarı ile başlayacak.

HER ÇALIŞAN İÇİN 7 AĞAÇ

Kampanya çerçevesinde Borusan Lojistik öncelikle her yıl her çalışanı için 7 ağaç dikecek. Ayrıca, çalışanların her birinin doğum günü, yeni doğan bebekleri ve evlilik törenleri de birer ağaç ile kutlanacak. Borusan Lojistik müşterilerinin de kampanyaya dolaylı olarak katılımını sağladı. Gerçekleştirilen her 10 taşıma ve her 10 konteyner elleçlemesi için de birer ağaç dikilecek. Böylelikle Borusan Lojistik, çalışanlarının, iş ortaklarının ve tedarikçilerinin de çevreye katkısına hizmet edecek. Bu kampanyanın sağlıklı sonuç vermesi için, oluşturulan orman alanları dikenli telle çevrilecek ve ağaçlar kendi başlarına hayatlarını devam ettirebilecek yaşa gelinceye kadar, yani 5 yıl boyunca, bakımlarının yapılması ÇEKÜL ve Orman Bakanlığı Bölge teşkilatı işbirliği ile sağlanacak.

"KAHVERENGİ SEKTÖRÜN YEŞİL ŞİRKETİ OLACAĞIZ”

ÇEKÜL ile yapılan işbirliği ve 7 Ağaç Ormanları programı hakkında bir açıklama yapan Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç şunları söyledi:

"Borusan Lojistik, faaliyetlerini çevreye ve sağlığa zarar vermeyecek koşullara uyarak gerçekleştirmeye büyük önem veren bir şirket. Kahverengi bir sektörün, yeşil şirketi olabilmek için sorumluluklarımızı bir üst boyuta taşıyoruz. Bugün başlattığımız 1 milyon ağaç kampanyamız sürdürülebilirlik stratejimizin öğelerinden sadece biri. Uluslararası danışmanlık firmalarından sürdürülebilirlik ile ilgili hizmet alıyoruz. Bu çerçevede öncelikle karbon ayak izimiz nedir onu ölçümletiyoruz. Ölçüm sonuçları tamamlandığı zaman bu oranı uluslararası belgelendirme kuruluşlarına akredite ettireceğiz ve uzun vadeli aksiyon planımızı oluşturacağız. Ancak bu sürecin tamamlanmasını beklemeden bir ön adım olarak hem çalışanlarımızın hem de şirketimizin verdiği hizmetler sonucunda ortaya çıkan sorumluluğu üstlenerek bu ağaç dikim kampanyasını başlattık. '7 Ağaç Ormanları' programına katılımımız karbon ayak izimizi silmeye yönelik bir adımdır. Türkiye'nin ormanlık alanlarının çoğalmasına katkıda bulunduğumuz bu projenin daha ilk duyulduğu andan başlayarak çalışanlarımızdan, müşterilerimizden ve iş ortaklarımızdan gördüğü ilgi nedeniyle çok mutluyuz."

‘TÜRKİYE ORMANLARINI YİTİRİYOR, BORUSAN LOJİSTİK ÖRNEK OLMALI’

İmza töreninde bir açıklama yapan ÇEKÜL Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Tamer Müftüoğlu da şöyle konuştu:

"Doğal kaynaklar, kültürel miras ve bunları var eden insanı bir bütün olarak ele alıp, doğal ve kültürel çevrenin korunması ve yaşatılmasına katkıda bulunmak amacıyla, kent, havza, bölge ve ülke ölçeğinde projeler üreten ÇEKÜL Vakfı, yirmi yıldır çalışmalarına devam ediyor. 1993 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı işbirliğiyle başlattığımız '7 Ağaç Ormanları' projesi doğal kaynakların sürdürülebilir kullanımında tüketim alışkanlıklarının dönüşmesinin önemli payı olduğu inancıyla, doğaya olan borcumuzu ödemenin bir yolu oldu. Ülkemizin yüzölçümünün resmi olarak % 27,2’sini ormanlarımız oluşturuyor. Ancak bu alanların yarısı verimsiz ve dağılımı dengesiz olarak değerlendiriliyor. Yapılan hesaplamalara göre, Türkiye'nin dörtte birinin daha ağaçlandırılması gerekiyor. Bunun için kamu yönetimine olduğu gibi sivil toplum kuruluşlarına da büyük görevler ve sorumluluklar düşüyor. Bu düşünceyle sürdürdüğümüz 7 Ağaç Ormanları, bireysel ve kurumsal katkılarla bugüne kadar 4 milyon fidanı toprakla buluşturdu. Doğa ve insanı bir bütün olarak ele alan bir bakışla; kamu kurumlarını, sivil halkı ve özel sektörü fidan dikme düşüncesinde buluşturmayı, elbirliğiyle ormanlar oluşturmayı hedefliyoruz. Özel sektör kuruluşlarının dikilen ağaçların koruma ve bakımını da yapabilecek ÇEKÜL Vakfı gibi STK'lar ile ortak çalışma yapmaları çok daha verimli sonuçlar doğuruyor. Borusan Lojistik'le imzaladığımız bu protokolü bu nedenle önemli buluyoruz. Bu konuda duyarlılık taşıyan diğer şirketlere de örnek teşkil etmesini umuyoruz."