borusan limanı

2012 Haberleri

REKABET KURUMU BORUSAN LOJİSTİK’İN BALNAK’I SATINALMASINA ONAY VERDİ!

Lojistik sektörünün en hızlı büyüyen şirketlerinden Borusan Lojistik'in Balnak'ı satın almasına Rekabet Kurumu onay verdi. Bu satın alma ile Borusan Lojistik, istihdam sağladığı 4 bin kişi, 400 bin metrekareyi aşan depolama alanları ve 600 milyon dolarlık cirosu ile Türk lojistik sektörünün yeni lideri oldu.

Kuruluşundan bu yana büyük bir ivme ile büyüyen Borusan Lojistik'in sektörün önde gelen oyuncularından Balnak'ı satın almasına Rekabet Kurumu'ndan onay çıktı. Bu satın alma sonrasında Borusan Lojistik, 4 kıtada bulunan 6 şirketi, istihdam sağladığı 4 bin kişi, 400 bin metrekareyi aşan depolama alanları, 10 binin üzerinde müşterisi ve 600 milyon dolarlık cirosuyla Türk lojistik sektörünün lider şirketi haline geldi.

Borusan Lojistik'ten yapılan açıklamada, birleşme sürecinde iki şirketin operasyonlarına kendi yapıları altında, aynı hizmet anlayışı ile devam edeceği ve hedefin iyi planlanmış bir entegrasyon süreci sonunda tek çatı altında toplanarak bütünleşik bir yapı kurmak olduğu kaydedildi. Entegrasyon sürecinin profesyonel bir yaklaşımla yönetilmesi için bu konuda önemli bilgi ve deneyim birikimi olan uluslararası danışmanlık şirketlerinden destek alan firma, stratejik entegrasyon konusunda The Boston Consulting Group (BCG), insan kaynakları ve kültür entegrasyonu konusunda ise Odgers Berndtson firmalarından hizmet alıyor.

Gürgenç: "Hedefimiz 2022 yılında Dünya'da ilk 10 kontrat lojistik şirketinden biri olmak "

Türkiye lojistik sektörünü yeniden şekillendiren bu satın almanın ardından Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç, Balnak satın almasının kendileri açısından taşıdığı önemi şu sözlerle ifade etti:

"Borusan Lojistik olarak 2011-2015 stratejik planını kurgularken organik ve inorganik büyüme alternatiflerini değerlendirmiş ve satın alma yoluyla büyüme seçeneğini ön plana almıştık. Bu doğrultuda, Borusan Lojistik ve Balnak'ın birbirini tamamlayan güçlü yönleri ve özellikleri olduğunu gördüğümüzde, bu satın almayı gerçekleştirmeye karar verdik. Şimdi önümüze iki somut hedef koyuyoruz. Bu hedeflerin birincisi 2015 yılında 1 milyar doları aşan ciro ile lojistik sektöründeki lider pozisyonumuzu perçinlemek; ikincisi de 2022 yılında dünyanın ilk 10 kontrat lojistik şirketinden biri konumuna gelmektir. Bu satın almanın iddialı hedeflerimiz açısından en önemli özelliği, Balnak'ın ağırlıklı olarak Avrupa’da bulunan, 100'den fazla yetkili acentesiyle, zaten güçlü bir küresel işlem hacmi olan Borusan Lojistik'in uluslararası operasyon gücüne büyük bir ivme kazandırmasıdır. Şu anda Türkiye’de sektörümüzün lider oyuncusu haline geldiğimizi söyleyebilirim. İki şirketimizin profesyonel olarak sürdürülen operasyonel birleşmesinde hedefimiz, şirketlerimizin bugünkü aritmetik toplamından daha fazla değeri yaratmak olacaktır."

Halen yurtdışında faaliyetlerini Ortadoğu ülkelerinde, Birleşik Arap Emirlikleri'nde, Cezayir'de, Hollanda'da, ABD'de ve Kazakistan'da Borusan Logistics markasıyla sürdüren Borusan Lojistik, Balnak'ın entegrasyonu ile birlikte, yurtdışında 100’ü aşkın acente ile özellikle Avrupa'da son derece güçlü bir ağa sahip oldu. Borusan Lojistik bünyesine geçen Balnak karayolu acente ağında Almanya, İsviçre, Avusturya, Danimarka, Finlandiya, İsveç, Norveç, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Macaristan, Yunanistan, Bulgaristan, Hollanda, İngiltere, Belçika, İtalya, Fransa, İspanya, Fas, Tunus, Portekiz ve Baltık Ülkeleri yer alıyor.

BORUSAN LOJİSTİK BALNAK İLE GÜÇLENEREK SEKTÖRÜN YENİ LİDERİ OLUYOR!

Lojistik sektörünün en dinamik ve hızlı büyüyen şirketlerinden Borusan Lojistik uluslararası operasyonunu çok daha güçlendirecek önemli bir adım attı. Sektörün önde gelen şirketlerinden Balnak’ın hisselerinin tamamını satın almak için anlaşma imzalayan Borusan Lojistik, satış işlemi sona erdiğinde gelir sıralamasına göre lojistik sektörünün en büyük şirketi olacak.

Türkiye lojistik sektörü, sektörün dinamiklerini değiştiren çok önemli bir satın almaya sahne oldu. Borusan Lojistik, Türkiye’nin önde gelen lojistik şirketlerinden Balnak’ın hisselerinin tamamını satın almak için anlaşma imzaladı. Satın alma Rekabet Kurumu tarafından onaylandıktan sonra Borusan Lojistik, satış gelirleri açısından Türkiye lojistik sektörünün lider kuruluşu olacak.

İki şirketin toplam cirosu 600 milyon ABD Doları

1986 yılında kurulan Balnak Lojistik kara, hava, denizyolu ve demiryolu taşımacılığı ile antrepo hizmetleri veriyor. Hızlı tüketim, perakende, tekstil, otomotiv, kimya ve petrokimya gibi Türkiye’nin birçok lokomotif sektörüne hizmet sunan Balnak, 2011 yılında 200 milyon doların üzerinde ciro elde etti. Satın alma sürecinin tamamlanmasıyla birlikte Borusan Lojistik ve Balnak Lojistik'in toplam gelirleri 2012 itibarı ile 600 milyon ABD doları seviyesine erişmiş olacak, 4 binin üzerinde kişiye istihdam sağlayacak ve 10 binin üzerinde müşteri ile sektöre yön verecek.

"Borusan faaliyet gösterdiği sektörlerde her zaman liderliğe oynamaya devam edecek"

Balnak Lojistik’in satın alınmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Borusan Holding CEO'su Agah Uğur şunları söyledi:

"Borusan Grubu faaliyet gösterdiği bütün iş dallarında bir adım önde olma vizyonu ile liderliği hedefliyor. Stratejik planlarımızda organik büyüme yatırımlarımıza ilave olarak sinerji yaratacağına inandığımız ve büyümemize ivme kazandıracak satın almalar da yer alıyor. Borusan Lojistik'in Balnak’ı satın alması lojistik işimiz için bu stratejimizin hayata geçirilmesinde önemli bir adımdır. Bu satın alma sürecinin sonuçlanmasının ardından Borusan Lojistik yurtiçinde daha da güçleneceği gibi, yurtdışındaki varlığını da önemli ölçüde artıracak. Bu birleşme aynı zamanda ülkemizde lojistik sektörünün büyümesine de ciddi ivme kazandıracak."

"Bu satın almanın yaratacağı sinerji sektöre damgasını vuracak"

Bu satın almanın yaratacağı sinerjinin Türkiye lojistik sektörüne damga vuracağını kaydeden Borusan Lojistik Genel Müdürü Kaan Gürgenç ise şöyle devam etti:

"Son derece dinamik bir yapıya sahip olan Türkiye lojistik sektörü aynı zamanda giderek artan bir rekabete sahne oluyor. Biz, hızlı büyüyen, sektöre şekil veren lider bir şirket yaratma hedefi ile yola çıktık. Balnak uluslararası taşımacılıkta marka olmuş, güçlü acente ağlarına, insan kaynaklarına ve sistemlere sahip bir şirket. Bu satın alma stratejik büyümemizi güçlendirecek. Satın almanın tamamlanması ile Borusan Lojistik yurtdışında çok güçlü bir acente ağına sahip olarak, bölgesinin önde gelen küresel oyuncularından biri olma yönünde önemli mesafe kat edecek. Etkin olduğumuz coğrafya daha da genişleyecek. Önümüzdeki yıllarda bu iki şirketin şimdiki toplam büyüklüğünden çok daha güçlü ve daha verimli bir şirket ortaya çıkacak. Sektörün iki güçlü şirketinin birleşmesi, Borusan Lojistik'i liderliğe taşıyacak."

Balnak Yönetim Kurulu Başkanı Lütfi Aygüler ise şöyle konuştu:

"Balnak Lojistik kurulduğu günden bu yana güçlü bir büyüme içinde oldu ve sektörün gelişimine katkıda bulunan önemli adımlar attı. Hep birlikte özveri ile çalışarak şirketi bugünkü konumuna getirdik. Şimdi yeni bir dönem başlıyor. Balnak Lojistik bundan sonra Borusan Lojistik çatısı altında hedeflerine doğru ilerlemeye devam edecek. Balnak Lojistik'in kaynakları, bilgi birikimi ve deneyimi, Borusan Lojistik'e ivme kazandıracak ve Borusan Lojistik’i sektörünün liderliğine taşıyacak. Balnak Lojistik ve çalışanlarıyla her zaman gurur duyacağım.”

Satın alma sırasında Borusan Lojistik’e Ünlü & Co, Balnak’a ise Raiffeisen Investment tarafından danışmanlık hizmeti verildi.

Borusan Lojistik hakkında

1973 yılında kurulan Borusan Lojistik, 2000 yılından bu yana "entegre lojistik hizmet sağlayıcı" olarak Türkiye Lojistik Hizmetleri, Liman Hizmetleri, Uluslararası Taşımacılık Hizmetleri ve Yabancı Ülkeler Lojistik Hizmetleri olmak üzere dört stratejik alanda hizmet veriyor. Borusan Lojistik, 5 binden fazla müşterisine hizmet sunuyor.

Mevcut 450 metrelik lineer rıhtım uzunluğu ve ileri teknolojik ekipmanları ile Borusan Limanı, Türkiye’de bu alandaki en yüksek standartları sağlıyor. 2012 yılında başlamış olan ve 2 yıl sürecek yatırımlar sonrasında 450 metrelik lineer rıhtım 615 metreye uzatılacak.

Türkiye genelinde toplam 230.000 metrekareye ulaşan kapasitedeki depolama alanıyla geniş bir yelpazede hizmet sunan Borusan Lojistik yurtdışında faaliyetlerini 4 kıtada kurduğu 6 şirketi ile Amerika, Hollanda, Cezayir, Ortadoğu ve Kazakistan’da Borusan Logistics markasıyla sürdürüyor.

Borusan Lojistik son olarak Avrupa'ya yönelik hizmetlerinde yeni bir dönem açtı. Sektörde tren sahibi ilk şirket olarak Tarifeli Multimodal Tren Taşımacılığı hizmetini başlatan Borusan Lojistik Türkiye - Avrupa arasında sunduğu bu çevreci proje kapsamında kapıdan kapıya entegre hizmetler sunuyor.

Balnak Lojistik hakkında

1986 yılında kurulan Balnak Lojistik kara, hava, denizyolu ve demiryolu taşımacılığı ile antrepo hizmetleri veriyor. 2007 yılında Amerikan yatırım fonu Great Circle Capital ile ortaklık kuran Balnak Lojistik 2008 yılında İzmir Lojistik Grubu'nu satın alarak yurt içi operasyonunu güçlendirdi. Balnak Lojistik hisselerinin % 46'sı Great Circle Capital’a, geri kalanının çoğunluğu ise şirketin kurucusu Lütfi Aygüler'e ait.

100 ülkede yetkili acenteleri bulunan Balnak Lojistik, İstanbul’un her iki yakasında yaklaşık 180.000 m2’lik depoları yönetiyor. Balnak yurtiçi ve yurtdışında yaklaşık 7 bin müşteriye hizmet sunuyor.

BORUSAN LOJİSTİK’TEN TÜRKİYE – AVRUPA ARASINDA TARİFELİ MULTİMODAL TREN TAŞIMACILIĞI! - 05.04.2012

Yenilikçi ve öncü çözümleriyle lojistik sektöründe fark yaratmayı sürdüren Borusan Lojistik, bir yeniliğe daha imza attı ve tüm Avrupa ülkelerine "Tarifeli Multimodal Tren Taşımacılığı"nı başlattı. Bu çevre dostu projeyi gerçekleştirebilmek için Avrupa'da özel bir alt yapı kuran şirket, Edirne’de de bir Gümrüklü Terminal ve Aktarma Sahası kurdu.

05 Nisan 2012, İstanbul... Borusan Lojistik, Avrupa'ya yönelik lojistik hizmetlerinde yeni bir dönem açıyor ve sektörde vagon ve konteyner sahibi olarak Tarifeli Multimodal Tren Taşımacılığı hizmetini başlatıyor. Bu sayede, Borusan Lojistik hem Türkiye ekonomisine ve sanayisine önemli bir rekabet avantajı sunacak, hem de sürdürülebilirlik ve çevre koruma duyarlılığı açısından fark yaratacak.

Daha az karayolu kullanılacak olması nedeniyle Borusan Lojistik'in çevre duyarlılığının iyi bir örneğini oluşturan bu yenilikçi uygulama, 6 Nisan 2012 tarihinde Viyana’dan kalkacak ilk blok tren ile başlayacak. Türkiye-Avrupa arasında gerçekleştirilen Tarifeli Multimodal Tren Taşımacılığı başlangıç aşamasında her hafta karşılıklı iki blok tren olarak başlayacak. Borusan Lojistik, bu servisin müşteri talepleri ve ihtiyaçları doğrultusunda haftada beş sefere kadar çıkabileceğini açıkladı. Avrupa’da özel olarak oluşturulan altyapı ile kapıdan kapıya tek elden entegre olarak verilecek bu hizmet için Edirne’de de bir Gümrüklü Terminal ve Aktarma Sahası kuruldu.

Borusan Lojistik Liman İşletme ve Uluslararası Taşımacılık Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Dölen, öncelikle Avusturya – Viyana, Almanya-Duisburg, Duisburg üzerinden Almanya- Buna ve Almanya- Schweisheide ve Hollanda-Rotterdam’a düzenli ithalat ve ihracat taşımalarının hayata geçirileceğini belirterek şöyle konuştu:

"Multimodal Taşımacılıkta Greenovative Çözüm” adını verdiğimiz ve çok önemsediğimiz bu uygulamamızı sektörümüzün en önemli buluşmalarından biri olan HR Dergi tarafından bu yıl 14.’sü düzenlenen Lojistik Yönetimi Zirvesi'nde açıklamayı anlamlı gördük. Borusan Lojistik olarak rekabetçi, çevreci, hızlı ve dakik Multimodal Tren Taşımacılığı hizmetini tasarlarken, iş ortaklarımız TCDD, İsviçre menşeli Hupag Ag ve Alpha Ag ile beraber ülkemizin sürdürülebilir büyümesi yönünde önemli bir adım attığımızı düşünüyoruz. 6 Nisan Viyana çıkışlı trenimiz ithalat yükleri ile Edirne’ye 9 Nisan’da ulaşacak ve 10 Nisan tarihinde Edirne’den ihracat yüklerimiz ile Viyana’ya hareket edecek. Takip eden her üç günde bir, 36 adet 45 feetlik konteyner ile bir trenimiz hizmete devam edecek. Yarınlarımızın daha yeşil ve daha güzel olması için bundan sonra da çalışmaya, sektöre bu tür çevre dostu alternatifler kazandırmaya devam edeceğiz."