• borusan limanı
  • borusan limanı

Mükemmellik Yolculuğu

Borusan Lojistik'te, tüm yönetim uygulamalarının bütünleştirilmesi ve çalışanların katılımını sağlamak için Toplam kalite prensipleri uygulanmakta, yaklaşımların iyileştirilmesi için EFQM Mükemmellik Modeli doğrultusunda her yıl özdeğerlendirme yapılmaktadır. 2005 yılında Ulusal Kalite Hareketi’ne katılan ve Toplam Kalite uygulamalarını resmileştiren Borusan Lojistik, 2006 yılında 5 yıldızla Mükemmellik’te Yetkinlik belgesini alan ilk şirket olmuş, 2008 yılında Ulusal Kalite Başarı Ödülü’nü ve 2009 yılında ise Ulusal Kalite Büyük Ödülü'nü almıştır.

Borusan Lojistik, paydaş memnuniyetinin sürekliliğini sağlamak ve hep bir adım önde olabilmek için, süreç ve uygulamalarını, kullanmış olduğu yönetim sistemleri aracılığıyla sürekli geliştirmek üzere çalışmaya devam edeceğini Genel Müdür Kaan Gürgenç’in şu sözleri ile vurgulamaktadır."

"Üzerinde yaşadığımız dünya çok hızlı değişiyor. Dünün değil, bugün ve yarınların başarılı şirketi olmak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Şirketimiz, bizler, tedarikçilerimiz, müşterilerimiz, iş birliği içerisinde bulunduğumuz kuruluşlar, herkes bilmelidir ki, "Mükemmel misiniz?" sorusuna cevabınız "Evet" olsa dahi, yeni hedeflerimiz için hemen yarın yapacak yeni işlerimiz olacaktır. Değişim devam ettiği sürece mükemmellik tanımı değişecek, ona ulaşmak için başlattığımız yolculuk aralıksız sürecektir."

Kaan Gürgenç Borusan Lojistik Genel Müdürü